Życie
W numerze

Prowincja Dolii i Faerie:

Felieton Moniki Izdebskiej – Scholandzkie wspomnienia z Kanikogradu
Chcę opisać kanigradczyków, których spotkałam na swojej scholandzkiej drodze. Teraz mieszkam w Kanikogradzie, ale urodziłam się w Lampedusie. Na moje spotkanie wyszły trzy osoby...
[Monika Izdebska]


Samowystarczalne miasto
Przed kilkoma dniami na stronie Kanikogradu pojawił się skrypt pozwalający zameldować się w jednej z miejskich kamienic. W dziale dla „Dla Obywatela” znajduje się też wiele linków do innych instytucji takich jak restauracje, sklepy, szpital, bazar etc. W ten sposób strona Kanikogradu stał się jedyną spośród witryn miast scholandzkich, z której bezpośrednio można załatwić wszelkie podstawowe scholandzkie potrzeby, bez konieczności odwiedzania strony głównej Scholandii. Jednak, czy mieszkańcy Kanikogradu rzeczywiście będą teraz częściej odwiedzać witrynę miasta?
[Paul Yolk]


Dolfaerysjkie szlaki – część 1
Prowincja Dolii i Faerie jest bardzo zróżnicowana pod względem rzeźby terenu, szaty roślinnej, kultury, czy historii. Każdy jej zakątek potrafi nas czymś zaskoczyć. Podczas wędrówka wzdłuż doliny rzeki Scholii w Faerie, napotkamy wiele zabytków jeszcze sprzed X w., które pozwolą nam się przenieść w czas, kiedy na tych terenach bytowali Celtowie. Natomiast Dolia zachwyci nas pięknymi widokami z najwyższych szczytów Scholandii. Najlepszym i najatrakcyjniejszym sposobem na poznanie tej pięknej prowincji jest z pewnością piesza wędrówka, dlatego dla wszystkich miłośników tego rodzaju turystyki w prowincji zostało wytyczonych wiele szlaków.
[Paul Yolk]


Scholandia:


Rządy Nowej Demokracji – podsumowanie
Rząd Nowej Demokracji pod przewodnictwem Pani premier Kariny Stachowiak zakończył kadencje w dość burzliwych okolicznościach. Ostra dyskusja na LD oraz finisz kampanii wyborczej mogą w znaczący sposób przekłamywać obraz dokonań tego rządu. Dlatego chcąc uniknąć posądzenia o tendencyjność, należy wyzbyć się wszelkich osobistych sympatii, czy animozji i ocenić rząd Markgrafini Lampedusy jak najbardziej merytorycznie. Rząd rozpoczynając swoja prace niósł dla kraju wielką nadzieję. Po kuriozalnych rządach premiera Dudźca cały naród miał nadzieję na odrobinę normalności i dużo więcej niż odrobinę profesjonalizmu. Skład rządu był częściowo oparty na ministrach niezwiązanych z Nową Demokracją i należy to uznać za dobre posunięcie. Nie wiadomo ile w tej taktyce było przymusu spowodowanego skromnym zapleczem partyjnym, a ile racjonalnego podejścia, jednak w ostatecznym rozrachunku wyszło to Scholandii na dobre.
[Paweł KK]


Gdzie warto zjeść?
To pytanie zapewne zadawał sobie każdy z Nas. Aby przybliżyć Państwu odpowiedź na to pytanie, postanowiłem udać się do wszystkich restauracji w naszym Królestwie i przekonać się, jaki mamy ich poziom. Istnieje kilka restauracji, do których naprawdę warto zajrzeć, jeśli nie ze względu na samo menu, to na pewno na wygląd i wystrój restauracji. Dla spragnionych biegania z koszykiem w ręku, zapraszam do odwiedzenia kilku sklepów czy też jedynego Hipermarketu.
[Kamil Magnus]


Scholandia przez dwie patrzałki
Scholandia to dziś miejsce, do którego przeprowadzić bym się nie chciał i jeżeli pachnie ci to czytelniku krytyką, to dobrze niuchasz, bo to właśnie krytyka. Czytając listę dyskusyjną ma się wrażenie, że Scholandczycy są strasznie podzieleni. Pojawiają sie podziały starzy-młodzi, podziały partyjne, problemy związane z księciem Schwabenem, które jakby się nie kończą. Informacje docierają przeróżne, zaś walka polityczna przy ostatnich wyborach miała tak gęstą atmosferę, że niejeden puściłby pawia. Jedynie jakoś ci spierajacy się ynteligentni polytycy zdawali się czuć się dobrze i rześko. Straszny to przykład dla młodych obywateli, straszny widok już niemłodego państwa, które rozwija się w niezłym tempie i potencjału ma na coś dużo lepszego.
[Kaworu Nagisa]


Ministrowie – starzy i młodzi
Premier Andre van Starck mówił, że tworzy rząd specjalistów, czy rzeczywiście obsadził wszystkie ministerstwa odpowiednimi osobami i czy sam jest dobrym kandydatem na premiera?
[Paul Yolk]


Koalicja wrogów
Po 4 miesiącach rządów Nowej Demokracji sytuacja na scenie politycznej Scholandii uległa zwrotowi o 180 stopni. W wyborach zwyciężyła koalicję dwóch partii, które pozostawały przez 4 miesiące w opozycji do ND - Scholandzkiej Partii Demokratycznej oraz Partii Ludzi Inteligentnych. Niewątpliwie sojusz tych dwóch partii może wydawać się dość zaskakujący dla uważnych obserwatorów scholandzkiej sceny politycznej.
[Paul Yolk]


Czy nowy rząd to szansa na dynamiczny rozwój Scholandii, dlaczego ten rząd może być lepszy od poprzednich?
Pytanie zadalismy przedstawicielom partii rzadzacych. Oto co usłyszeliśmy.
[Paul Yolk]


Prestiżu ciąg dalszy...
Pewnego dnia zauważono niewielki błąd systemu. System prestiżu mający przyznawać tytuły szlacheckie i inne odznaczenia zaczął przyznawać tytuł baroneta wielokrotnie, nie nadając wyższych tytułów. Ludzie zaczęli zgłaszać błędy. Pojawiły się dyskusje na liście, ale... nikt nic w tej sprawie nie zrobił. Bardziej zdesperowanym wystarczyło wytłumaczyć, ze systemowcy maja dużo pracy i nie maja czasu się tym zając, ale kiedyś wszystko będzie dobrze.
[Piotr Ligocki]


Plus - Minus
W każdym wydaniu „Życia” będziemy wybierali osoby/osób lub instytucje, które w danym okresie czasu w jakiś sposób pozytywnie(plus +) i negatywnie(minus -) się wyróżniły. Plus będzie małą nagrodą, uznaniem, zaś minus będzie wyrażał naszą krytyczną postawę wobec działania konkretnej osób/grupy osób lub instytucji.
[Paul Yolk]


Wywiad:


W dzisiejszym numerze przedstawiamy państwu niezwykle ciekawy wywiad z Sędzią Sądu Królewskiego, panem Baronetem Gattem Tarriffem
[Janusz Lis]


Powieść:


Zbrodnia w Kanikogradzie
W czasie gdy roztrzęsiony Taryf usiłował uspokoić się w pobliskim ratuszu wieść o morderstwie zaczęła zataczać coraz większe kręgi. Zabójstwo w Scholandii samo w sobie było rzadkością. Zabójstwa były najrzadziej występującym przestępstwem w Królestwie. Nic dziwnego, że plotka o wydarzeniu obiegła miasto i żyła własnym życiem.
[Sven de Yremy]



Reklama:








design by Ligo & Paul