Wybory w Prowincjach

W Arden i Inselii oraz Dolii i Faerie odbyły się wybory na Prefektów. Zwyciężyli odpowiednio Marcin Landecki oraz Janusz Lis. Zwycięzcom gratulujemy, na wybory w reszcie prowincji czekamy. Tylko, czy dla pełniących obowiazki prefektów znajdą się kontrkandydaci...? Może kiedyś...

Wybory do Parlamentu

W Królestwie odbyły się wybory do naszej izby poselskiej. Po zażartej walce okazało się, iż wszyscy kandydaci znajdą dla siebie miejsce w Parlamencie. Mandaty otrzymali Panowie Landecki, Gmurek, Jabłoński, Magnus i Walczak. Posłom życzymy owocnej pracy.

Prowincja Dolii i Faerie:

"Biblioteka w Kanikogradzie" [Janusz Lis]

Od dłuższego czasu brakowało mi w Scholandii miejsca, gdzie można by było znaleźć dobytek kultury naszego Królestwa z dziedziny piśmiennictwa. By odszukać opowiadania, książki, czy archiwalne numery gazet należało przemieszczać się między dziesiątkami stron często natrafiając na martwe linki. Właśnie by zmienić tą sytuację zacząłem przygotowania do powstania Biblioteki w Kanikogradzie.

Początkowo w proces tworzenia Biblioteki próbowałem zaangażować nowych mieszkańców Scholandii. Niestety, kolejne osoby odchodziły z kraju zanim zdążyły dokończyć swoje zadania. Po kilku takich nieprzyjemnych doświadczeniach doszedłem do przekonania, że jeśli nie zrobię tego samodzielnie, Biblioteka nigdy nie powstanie. Inspirując się stroną Scholandzkiego Centrum Informacji, stworzonej z użyciem systemu wordpress postanowiłem podążyć właśnie tym tropem. Dzięki pomocy Marcina Pośpiecha otrzymałem miejsce na serwerze mikronacji i mogłem w spokoju przystąpić do stawiania strony. Każdy kto kiedyś budował serwis na wordpressie wie, że nie jest to skomplikowany proces, także i ja nie miałem z tym większych problemów.

Najtrudniejszą sprawą było kompletowanie zbiorów Biblioteki. Po przeniesieniu pierwszych tekstów przedstawiłem stronę na liście dyskusyjnej Scholandii prosząc mieszkańców o przesyłanie tekstów, które jeszcze nie zostały na nią wstawione. Niestety moja inicjatywa nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, zwłaszcza ze strony Pana Andre van Starcka, który uznał ją za wtórną. Istniały już bowiem dwie starsze biblioteki. Cóż jednak z tego, jeśli założenia ich działania były zupełnie inne, niż Biblioteki w Kanikogradzie. Przykładowo instytucja umiejscowiona w Alexiopolis, a stworzona w głównej mierze przez Macieja Derby stawiała na zbiory własne, nie publikowane w innych miejscach. Biblioteka w Kanikogradzie zaś miała grupować dokonania piśmiennictwa niezależnie od tego gdzie się ukazały.

Obecnie Biblioteka w Kanikogradzie, po nieco ponad miesiącu działania zawiera 36 książek, opowiadań i wierszy, 13 orędzi i mów królewskich, 16 expose kolejnych premierów oraz 55 archiwalnych numerów gazet. Takiego zbioru nie można znaleźć w żadnym innym miejscu w Scholandii. Można zatem z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Biblioteka w Kanikogradzie jest największą tego typu placówką w naszym Królestwie.

Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić Biblioteki zapraszam na stronę http://biblioteka.mikronacje.info